Lankytinos vietos > Kupiškio rajonas
kupiskis

kupiskis_herbas.jpg (3331 bytes)

Kupiškio r. pažintinio turizmo objektai 

kupiskio_turizmo.jpg (3625 bytes)

Kupiškio r. turizmo ir verslo informacijos centras
Gedimino g. 34-5, 40130 Kupiškis
Tel./faks.: (8 459) 52505, (8 459) 35603
kupiskisturizmas@zebra.lt, kupivic@takas.lt

www.verslas.kupiskis.lt

kupiskis2.jpg (63683 bytes)
 Skulptūra „Piemenėlis”,    
skulptūros autorius H. Orakauskas                        

Medžio skulptūrų kompozicija „Kupiškėnų vestuvės”,
skulptūros autorius H. Orakauskas


KUPIŠKIO RAJONAS
Teritorija: 108 tūkst. ha, iš jų 58,89 % užima žemdirbystės plotai, 25,37 % miškai, 2,4 % vandenys, 2,31 % miestai ir gyvenvietės, 1,76 % pramonės įmonės ir keliai, 9,27 % kitos paskirties plotai. Kupiškio miesto plotas 6425641 kv. m.
Gyventojų skaičius 2011 metų pradžioje: 21692 gyventojai Kupiškio rajono savivaldybės tertorijoje, iš jų 7833 Kupiškio mieste.
Rajone yra: 6 seniūnijos, 16 kaimo pašto įstaigų ir 1 Kupiškio rajono paštas, 20 ugdymo įstaigų (2 gimnazijos, 2 vidurinės mokyklos, 9 pagrindinės mokyklos, 1 pradinė mokykla, 4 ikimokyklinės ugdymo įstaigos ir 2 neformaliojo ugdymo įstaigos (muzikos mokykla, kūno kultūros ir sporto centras)), 1 technologijosir verslo mokykla, 37 kultūros įstaigos, 11 katalikų bažnyčių, 5 muziejai, 18 bibliotekų, 39 architektūros paminklai, 26 istorijos paminklai, 21 archeologijos paminklas, 22 sveikatos priežiūros įstaigos.

„…Uvožokit jūs mono žodėlį…“ – prasmingai dainuoja kupiškėnai.
Ši liaudies poetinė mintis rodo didžiausią pagarbą istorinei patirčiai, sodietiškos kūrybos tradicijoms, sakyte sako: norim
bendrauti, norim bičiuliauti, tikrai turim ką pasakyti, daina pagarsinti, jūs tik paklausykit!..


kupiskis1.jpg (77010 bytes)
„Baltų pasaulio (gyvybės) medis“,
skulptūros autorius H. Orakauskas
Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia                         

LANKYTINI OBJEKTAI

• Pažintį su Kupiškio kraštu siūlome pradėti nuo Kupiškio miesto. Kupiškis – nedidelis, tačiau savitas ir jaukus šiaurės rytų Lietuvos miestelis, rajono savivaldybės administracijos ir kultūros centras. Miestelis vardą gavo iš Kupos upės, įsikūręs aukštėliau jos ir Lėvens santakos. Istorijos šaltiniuose – kaip Lietuvos valdovo Žygimanto Senojo miestelis – Kupiškis pirmąsyk paminėtas 1529 m.

Kupiškio etnografijos muziejus, įsikūręs sename (1823 m.)
Čartoriskių įsteigtos mokyklos akmens mūro pastate, kur saugomi materialinės ir dvasinės kultūros daugelio kartų sukaupti turtai. Muziejuje Jūsų laukia etnografijos ir tautodailės ekspozicijos, o parodų salėse – nuolat rengiamos profesionalaus meno bei tautodailininkų, moksleivių kūrybos darbų parodos.

Kupiškio (Aukštupėnų) piliakalnis bei Kupiškio marios. Nuo aukštos piliakalnio kalvos atsiveria Kupiškio ir apylinkių panorama. Kupiškio piliakalnis — ankstyviausia miestelio užuomazga. 1984 m. užtvenkus Lėvens upę susiformavo 828 ha Kupiškio marios – mėgstama kupiškėnų bei svečių poilsio vieta, kur kasmet vyksta žvejų varžybos, įvairios šventės, regata.

Uošvės liežuvis
Lėvens tvenkinys įspūdingas ne tik savo dydžiu, bet ir kraštovaizdžiu. Įspūdinga sala yra visai netoli Kupiškio, šalia pagrindinės Akštupėnų poilsiavietės. Ji dėl savo neįprastos formos vadinama Uošvės liežuviu. Į salą tiltu galima patekti, nuvykus į Pajuodupės kaimą. Kita sala yra Bagdonių kaime. Daug ne tik žiūrovų, bet ir dalyvių sukviečia kiekvienais metais vysktanti Kupiškio marių regata, poledinės žūklės varžybos. Jau tapo tradicija, kad atvirasis Lietuvos triatlono čempionatas organizuojamas taip pat prie Lėvens tvenkinio.

Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia. Kupiškio bažnyčia – tikras milžinas. Iš kurios pusės bevažiuosite į Kupiškio miestą, pirmiausiai galėsite pasigrožėti išdidžiai stovinčia raudonų plytų bažnyčia, besistiebiančia į dangų 21 kryželiu. Bažnyčia yra neogotikinio stiliaus, viena didžiausių šiaurės rytų Lietuvoje.

• Lietuvos miškininkystės mokslų pradininko profesoriaus Povilo Matulionio name-muziejuje, susipažinsite su prof. P. Matulionio gyvenimu, moksline ir visuomenine veikla.

• Aplankę Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštę, pamatysite paminklą nemirštamą šlovę už Vilniaus katedrą pelniusiam iš
Kupiškio krašto kilusiam architektui Laurynui Stuokai-Gucevičiui (paminklo skulpt. – Vaclovas Krutinis), 2001 m. atidengta kupiškėno dailininko Henriko Orakausko skulptūra „Besileidžiantis angelas“. Kiek tolėliau pamatysite to paties dailininko medžio skulptūrų grupę „Kupiškėnų vestuvės“, primenančią kelis dešimtmečius buvusį labai populiarų folkloro kolektyvą „Senovinės kupiškėnų vestuvės“.

• Turėtų sudominti ir 1998 m. įrengta generolo Jono Černiaus aikštė. Jos pagrindinis akcentas – skulptoriaus Vaclovo Krutinio sukurta skulptūrinė granito kompozicija su generolo J. Černiaus biustu.

• Norėdami susipažinti su Kupiškio kraštu, būtinai turėtumėte aplankyti Lėvens upės pakrantėje esantį istoriniuose šaltiniuose jau nuo 1665 m. minimą Noriūnų dvarą, priklausiusį Lietuvos didikams Tiškevičiams, Tyzenhauzams, Oginskiams, Komarams. Rūmai statyti H. Venclovavičiaus. Lietuvoje neįprasto T raidės plano rūmų architektūrai būdinga klasicizmo ir manierizmo detalės. Tačiau išlikę neorenesansiniai su ampyro dekoru dvaro rūmai kur kas jaunesni – statyti XIX a. vietos meistrų. Savo originalumu išsiskiria du dolomitiniai bokštai, suteikiantys ansambliui romantizmo bruožų. Dvarą supančiame 10 ha parke auga retų introdukuotų medžių.
Dešiniajame Lėvens krante išsidėstęs Palėvenės Šv. Dominyko bažnyčios ir dominikonų vienuolyno ansamblis – iškiliausias krašto sakralinės architektūros statinys. Tai vienas autentiškiausių iki šiol išlikusių baroko architektūros ansamblių Lietuvoje. Palėvenės bažnyčia savo istoriją skaičiuoja nuo 1676 m. Bažnyčios interjere – XVIII a. įrengti puošnūs vėlyvojo baroko altoriai, retos formos sakykla, ložės, dekoruotos bažnyčios ir vienuolyno fundatorių herbais.

Komarų dvaras Pauliankoje. Bajorai Komarai iš Padniestrės į Lietuvą atsikėlė apie 1481 metus. Mykolo Komaro, įsikūrusio Paleveneje 1645-aisiais, palikuonys Pauliankoje gyveno iki Antrojo pasaulinio karo. Šiuo metu XIX a. statyti rūmų pastatai atiduoti Komarų giminės palikuonims.

Terpeikių ąžuolas. 5 kilometrai į šiaurės rytus nuo Subačiaus įsikūręs senas, istoriniuose šaltiniuose 1596 m. minimas Terpeikių kaimas. Jono Jėčiaus sodyboje auga galingas dviejų metrų skersmens ąžuolas – gamtos paminklas.


kupiskis3.jpg (59859 bytes)
Uošvės liežuvis

ANTAŠAVOS KRAŠTE:

Adomo Petrausko muziejus. Uoginių kaimas garsėja unikaliu muziejumi, kurį 1969 m. savo sodyboje įkūrė paprastas žemdirbys Adomas Petrauskas. Muziejuje įrengtos buities daiktų, spaudinių, liaudies skulptūrų ekspozicijos, stendai su įžymių žmonių fotografijomis, biografijomis. Muziejaus aplinką puošia įspūdingo dydžio ir formų surinktų lauko akmenų ir girnapusių kolekcija, žaliuoja paties A. Petrausko iš miško parnešti ir pasodinti medžiai bei krūmai.

• Dailininkės V. Šleivytės paveikslų galerija. V. Šleivytės kūrybinis kraitis – per 100 grafikos lakštų ir keletas tūkstančių pastelės technika atliktų tapybos darbų (daugiausiai natiurmortų). Didžiulis dailininkės V. Šleivytės kūrybinis palikimas išsibarstęs po visą Lietuvą, tačiau pats svarbiausias sukauptas tėviškėje. Šimtamečių liepų pavėsyje prisiglaudusioje dailininkės tėvų Jono ir Barboros Šleivių sodyboje yra atkurta autentiška kažkada gyvenusios daugiavaikės šeimos buitis.

• Uoginių kaimo koplyčia. Uoginių kaimo kapinaitėse boluoja 1716 m. statyta medinė Marijos Magdalenos vardu pavadinta koplytėlė. 1802 m. Uoginiuose apsigyvenęs kunigas ir poetas A.Strazdas šioje koplytėlėje laikė mišias.

SALAMIESČIO KRAŠTE:

• J. ir T. Skardžių sodyba ir akmuo „Velnio pėda“. Prie plento iš Salamiesčio į Kupiškį išsibarstęs Gyvakarų kaimas. Jame išliko senojo kaimo gatvė ir vertingų senosios medinės architektūros paminklų — J. ir T. Skardžių gyvenamasis namas ir svirnas, statyti 1891 m. Kaime stūkso akmuo, vadinamas Velnio pėda, prie kurio, pasak padavimų, rinkdavosi apylinkių raganos.

• Salamiesčio evangelikų-reformatų bažnyčia. XVI a. Salamiesčio dvaras, priklausęs Kalvino mokymą išpažįstančiai Lietuvos didikų Radvilų šeimai, tapo pirmuoju evangelikų reformatų židiniu Kupiškio krašte. 1583 m. Salamiestyje jie pasistatė savo maldos namus, o 1595 m. įsteigė parapinę lietuvišką mokyklą. Ji seniausia rajone.

• Salamiesčio Tiškevičių dvaras. Salamiesčio dvaro klasicistiniai rūmai pastatyti XIX a. III dešimtmetyje, ūkiniai pastatai – apie 1850 m., iš akmenų sumūrytas vėjo malūnas. Dvarą valdė Tiškevičiai.

ŠIMONIŲ KRAŠTE:

• Adomynės dvaras. Dvaro rūmai pastatyti XIX a. pradžioje — unikalus medinės architektūros pavyzdys. Anksčiau ši vietovė vadinosi Aluotėliai ir priklausė didikams Plateriams. Dvaro rūmai neseniai restauruoti.

• Šimonių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia. Medinėje bažnyčioje, statytoje 1920 metais, kurį laiką kunigavo poetas Antanas Strazdas. Didžiajame altoriuje — Vilniaus Aušros vartų Švč. Mergelės Marijos paveikslo kopija. Tikima, kad 1941 metais Šimonyse pasirodė Mergelė Marija. Kasmet Šimonyse vyksta Žolinės atlaidai.

• Pažintinis takas Šimonių girioje. Už 4 kilometrų nuo girios pakraščio (atvykstant nuo Šimonių miestelio) įrengtas pažintinis takas „Į girią“. Keliaudami pažintiniu taku lankytojai gali ne tik gėrėtis natūraliais gamtos vaizdais, bet ir susipažinti su Šimonių girioje vyraujančiomis medžių rūšimis, stenduose perskaityti informacinius jų aprašymus.

SKAPIŠKIO KRAŠTE:

• Pažintį su Skapiškio kraštu siūlome pradėti nuo Kerelių piliakalnio. 1999 m. lankytojams duris atvėrė profesoriaus, Lietuvos mokslų akademijos akademiko, chemijos ir cheminės technologijos instituto direktoriaus Juozo Matulio muziejus, įkurtas jo tėviškėje Naivių kaime. Netoli Skapiškio esančiame Dailiūnų kaime išvysite kuklų, tačiau bene vienintelį Lietuvoje tokios paskirties sakralinės architektūros paminklą – baroko stiliaus trikampio plano Skapiškio blaivybės koplytėlę (atstatyta 1990 m.). Tai paminklas Motiejaus Valančiaus čia paskelbtam judėjimui. 1819–1826 m. dominikonų lėšomis pastatyta, turinti klasicistinių bruožų Šv. Hiacinto (Jackaus) bažnyčia, kurią 1858 m. konsekravo vyskupas Motiejus Valančius. Laukminiškių kaime Jūs galite aplankyti aktorės Unės Babickaitės tėvų namus. 1999 m. šalia sodybos buvo atidengtas architekto Ž. Simonaičio sukurtas paminklinis akmuo knygnešiui K. Gabriūnui.

ALIZAVOS KRAŠTE:

• Glemžų giminės muziejus. 1998 m. Alizavos kultūros namuose įkurtas muziejus. Jame Glemžų giminės seklyčia. Čia galima apžiūrėti XIX a. pabaigos–XX a. pradžios buities – etnografijos eksponatus, susipažinti su Glemžų giminės istorijomis.


MAITINIMAS

• Kavinė „Janta“
Aleksandrijos k., Kupiškio r., tel. + 370 459 35445, mob. + 370 687 53278
• Picerija „Savana“
Vytauto g. 4, Kupiškis, tel. + 370 459 51111
• Kavinė „Merkurijus“
L. Stuokos-Gucevičiaus a. 5, Kupiškis, tel. + 370 459 35097, mob. + 370 686 44589
• Kavinė „Pasimatymas“
Gedimino g. 15, Kupiškis, tel. + 370 611 30261
• Kavinė „Saulės paukštė“
Vytauto g. 2, Kupiškis, tel. + 370 459 35084

APGYVENDINIMAS
• Motelis „Janta“**
Aleksandrijos k., Kupiškio r., tel. + 370 459 35445, mob. + 370 612 22174
• Kupiškio technologijos ir verslo mokykla „Viešbutis“**
Jaunimo g. 8, Kupiškis, tel. + 370 459 35412, mob. + 370 662 27687
• Svečių namai „Grenlita“
L. Stuokos-Gucevičiaus a. 6, Kupiškis, tel. + 370 601 44606, mob. + 370 652 01133

TURIZMO SODYBOS
• „Pakalnės svetainė“
Skverbų k., Kupiškio r., tel. +370 620 13777
• „Puožo svečių namai“
Puožo k., Kupiškio r., tel. + 370 459 42708, mob. + 370 618 85630
• „Tradicinė kaimo turizmo sodyba“
Drūlėnų k., Kupiškio r., mob. + 370 652 67377
• „Obonių sodyba“
Obonių k., Kupiškio r., mob. + 370 644 42999, www.obonys.lt

MUZIEJAI
• Kupiškio etnografijos muziejus
Gedimino g. 2, Kupiškis, tel. + 370 459 35 439
• V. Šleivytės paveikslų galerija
Viktariškių k., Kupiškio r., tel. + 370 459 46439, mob. + 370 617 75220
• A. Petrausko muziejus
Uoginių k., Kupiškio r., mob. + 370 610 01465
• Laukminiškių muziejus
Laukminiškių k., Kupiškio r., mob. + 370 612 56966
• Profesoriaus P. Matulionio muziejus
P. Matulionio g. 18, Kupiškis, tel. + 370 459 54422
• Muziejus po atviru dangumi
Mažoji architektūra (H. Orakausko skulptūros)


Kontaktai: 8 613 87583, el. p. info@wedeliver.lt
UAB "We deliver" neatsako už reklamos užsakovų paskelbtos informacijos turinį ir grafinę medžiagą