Lankytinos vietos > Švenčionių rajonas
svencionys

svencionys_herbas.jpg (2997 bytes)

Švenčionių pažintinio turizmo objektai 

Švenčionių verslo ir turizmo informacijos centras
Vilniaus g. 19, LT-18116 Švenčionys
Tel./faks. (8 387) 51047
infocentras@svic.lt, www.svic.lt

svencionys2.jpg (64968 bytes)

Labanoro bažnyčia                         Pakretuonės vandens malūnas

LANKYTINI OBJEKTAI

Labanoro bažnyčia
Iš pelenų pakilo ir naujam gyvenimui atgimė Labanoro Švč. Mergelės Marijos gimimo parapijos bažnyčia. Nepraėjo nė dveji metai, kai speiguotą 2009-ųjų metų gruodžio 20-osios naktį ugnis pasiglemžė du šimtmečius išstovėjusią, ką tik restauruotą antrąją Labanoro bažnyčią. Žiūrėdami į degančią šventovę, žmonės nesitikėjo, kad per nepilnus dvejus metus bus pastatyta nauja – trečioji – Labanoro bažnyčia.

Pakretuonės vandens malūnas
Pakretuonė – tai nedidelis kaimelis Švenčionių rajone, šalia kurio prie Kretuonos upelio stovi senas Pakretuonės vandens malūnas. Tiesa, malūnas ir visa jį supanti teritorija yra privatizuoti bei aptverti aukšta tvora, tačiau atvykę turistai už poros litų mokestį į teritoriją įleidžiami ir gali pasigrožėti šiuo senoviniu technikos stebuklu. Prie Pakretuonės malūno verta užsukti visiems norintiems pajusti autentišką Aukštaitijos kaimo dvasią. Teritorijoje įrengta Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos poilsio ir sveikatingumo stovykla, kurios senuose ir autentiškuose pastatuose įrengti poilsio namai su 2, 3, 4-iečiais kambariais, pirtis, salė su židiniu, ir, žinoma, stovi senasis Pakretuonės vandens malūnas su nepakartojamo įspūdžio kaskadomis, po kuriomis be galo smagu pasipliuškenti karštą vasaros dieną. Malūno vandens srovės stiprumas reguliuojamas ant tiltelio įrengtomis juškomis. Kuo daugiau jų ištrauksite, tuo stipresnė bus krioliu trykštanti srovė. Ant kojų išsilaikyti padės tik prie kraštų pritvirtinta virvė. Bet, net ir tvirtai į ją įsikibus, yra nemenka tikimybė būti nublokštiems šniokščiančiu upeliu žemyn, todėl įsitverkite į ją labai stipriai.

Cirkliškio buvusio dvaro sodyba (XIX a.)
Ši sodyba yra apie 2 km nuo Švenčionių, kelio į Vilnių pietrytinėje pusėje. Paminkliniai pastatai – rūmai, ledainė, kalvė. Nuo kelio reprezentacinė alėja veda į erdvų parterį priešais rūmus. Ansamblis buvo kuriamas XIX a. pradžioje. Savininkė Domicelė Sekežinskaitė-Mostovskienė buvo viena jo projekto rengėjų. XIX a. Cirkliškio dvare lankydavosi istorikas Joachimas Lelevelis, dailininkas Jonas Rustemas ir kiti kultūros veikėjai. Mostovskiai rėmė 1863 metų sukilimą. XIX a. pabaigoje dvaras atiteko Chaleckiams. Po II pasaulinio karo sodybą perėmė tarybinis ūkis, vėliau įsikūrė žemės ūkio technikumas. Dabar Švenčionių profesinio rengimo centras.


svencionys1.jpg (51902 bytes)
Cirkliškio dvaro sodyba

Šaltinis „Lino verdenė“
Lino verdenė yra pušynu apaugusios kalvos, kurios aukštis 15–17 m, šlaito apatinėje dalyje, arti Sėtikio ežero (6–10,5 m nuo jo). Aukščio skirtumas tarp šaltinio ir Sėtikio ežero lygio – 0,85 m. Šaltinio absoliutinis aukštis apie 171,2 m. Šaltinis yra krentantis, jo išeiga sutelkta, nemigruoja. Šios išeigos (duburio) ploto ilgis 1,5–1,8 m, plotis 0,45– 0,5 m ir talpinasi pasagos formos baseinėlyje, kuris nuo ežero pusės patvenktas akmenine sienele ir yra 40–47 cm gylio. Dugnas kietas (smėlis su nedideliais rieduliais), daug kur pasidengęs žaliadumbliais ar rudadumbliais. Vanduo iš baseinėlio persilieja per akmeninės sienelės viršų ir nuteka į Sėtikio ežerą 15–20 cm pločio ir apie 8 cm ilgio sekliomis trimis vagomis. Likusi aukštesnė, t. y. virš šaltinio išeigos duburio esanti, sufozinio cirko dalis yra priaugusi vešlios žolės, daug čia želia asiūklių ir kitokių vandens augalų. Šaltinio vanduo skaidrus, bespalvis, bekvapis, jo skonis šiek tiek primena pelkių su geležimi vandenį. Vandens temperatūra siekia +7.50C (1990-08-14), +7.60C (1990-09-11) ir +8.00C (1999-06-03). Žiemą neužšąla. Bendra mineralizacija – 225.4 mg/l. Tai gėlas, vidutinio kietumo, pagal cheminę sudėtį hidrokarbonato magninis kalcio vanduo. Lyginant su gėlo geriamojo vandens kokybės standartais (maksimaliai leistinomis komponentų koncentracijomis), šio šaltinio vanduo turi maždaug 3.3 karto didesnį geležies kiekį. Lino verdenės šaltinio debitas yra 5.88 l/s arba 507,67 m³ per parą. Anksčiau iš šaltinio vanduo veržėsi smarkiau, o sumažėjo po apylinkinių teritorijų melioravimo. Iš lauko akmenų sumūryta nauja 30 cm pločio ir 60 cm aukščio patvankos sienelė ( anksčiau buvo medinė) su 3 latakais viršuje, kurie yra iš bazaltinio pjauto akmens. Sufozinio cirko šlaito apatinė dalis sutvirtinta įspaustais į minkštą gruntą 20-30 cm skersmens rieduliais, kurių diduma yra po vandeniu. Senesni žmonės pasakoja, kad šlaite, aukščiau Lino verdenės, kur yra likusi gana lygi vieta, maždaug prieš 50 metų stovėjo trobelė, kurioje kažkokia moterėlė už pinigus pardavinėjo šaltinio vandenį. Tokiu būdu ji prisitaupė tiek pinigų, jog už juos kažkur nusipirko gerą namą...

Švenčionių vaistažolių fabrikas
„Švenčionių vaistažolės“ – didžiausia Baltijos šalyse bendrovė, gaminanti vaistus, gydomąsias bei vaistines arbatas ir maisto papildus, – savo produkciją jau pristatė ir užsienio šalių vartotojams. Vaistažolių fabrikas Švenčionyse buvo įkurtas dar 1883 m., tačiau II pasaulinis karas sutrukdė fabriko veiklą, o 1944 m. naciai, traukdamiesi iš Švenčionių, jį sudegino. Fabrikas atsigavo tik 1955-aisiais – tuomet pradėjo veikti pirmasis vaistažolių fasavimo cechas. Per 20 metų fabriko pajėgumas išaugo daugiau negu dvigubai – 1982 metais jau perdirbtos 542 tonos vaistažolių, išfasuotos 427 tonos vaistažolių arbatų. Nors Švenčionių vaistažolių fabrikas buvo vienintelė Sovietų Sąjungos įmonė, gaminanti gydomąsias arbatas, gamybinis fabriko plotas neaugo, apverktinos būklės buvo ir gamybinė įranga – susidėvėjusi ir pasenusi. Fabrikas nebegalėjo patenkinti milžiniškos paklausos, todėl tuometinė Sveikatos apsaugos ministerija nusprendė fabriką rekonstruoti ir išplėsti. Rekonstrukcija buvo pradėta 1991-aisiais, tačiau politiniai ir ekonominiai pasikeitimai šalyje neleido jos užbaigti. 2000-aisiais įmonę įsigijo kompanija „VIP Progres“. Per dvejus metus buvo pertvarkytas fabriko pastatas, sumontuota pati naujausia Europoje arbatų fasavimo technologinė linija.

Kochanovkos apžvalgos bokštas
Švenčionių seniūnija, Švenčionių rajonas, Sirvėtos regioninis parkas. Bokšto aukštis 26 m. Važiuojant keliu Švenčionys–Mielagėnai (Nr.4401) 3-ame kilometre posūkis į kairę ir iki bokšto 0,4 km. Pakilus į 26 metrų aukštį atsiveria Bėlio ežero ir Sirvėtos regioninio parko miškų panorama.


svencionys3.jpg (63289 bytes)
Šaltinis „Lino verdenė“                   Švenčionių vaistažolių fabrikas

Kontaktai: 8 613 87583, el. p. info@wedeliver.lt
UAB "We deliver" neatsako už reklamos užsakovų paskelbtos informacijos turinį ir grafinę medžiagą